Grzejnik łazienkowy to urządzenie grzewcze, które może służyć do dwóch celów. Większość z nich służy do ogrzewania pomieszczeń i suszenia ręczników. Niektóre urządzenia mogą tylko wycierać mokre ręczniki. Suszarka na ręczniki nie jest tak mocna jak tradycyjny grzejnik łazienkowy i nie wystarcza do ogrzania łazienki. Grzejniki łazienkowe są zwykle wykonane z dwóch podłużnych stalowych lub aluminiowych kolektorów, które są ułożone pionowo i poziomo, a pomiędzy nimi są instalowane płaskie lub okrągłe rury. Liczba grzejników poziomych, odległość między nimi i ich kształt zależą od modelu grzejnika. Rury grzejników są zwykle wypełnione wodą lub specjalnym płynem grzewczym. Element grzejny magazynuje ciepło, a następnie oddaje je do otoczenia. Gdy zadaniem grzejnika jest ogrzewanie łazienki przez cały rok, wybieramy grzejnik hydroelektryczny. Centralne ogrzewanie pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd w sezonie grzewczym.
Grzejnik łazienkowy
Grzejniki łazienkowe można podzielić na dwie kategorie w zależności od rodzaju materiałów, z których są wykonane: jedna to miedź lub aluminium, a druga to stal. Stal jest bardziej powszechna i zwykle tańsza niż miedź. Występują w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Są bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Na pytanie, jaki materiał wybrać radiator, odpowiedź zależy od oczekiwanej mocy radiatora oraz jego walorów estetycznych. Warto też zastanowić się nad wielkością ściany w łazience, na której będzie zamontowany grzejnik i jak go zamontować. Raster podłączenia grzejnika łazienkowego może być inny. Oznacza to, że w niektórych przypadkach, aby zainstalować dany grzejnik, będziesz musiał zmodyfikować gniazdo montażowe na ścianie.
Moc grzejnika łazienkowego
Moc grzejników łazienkowych waha się od 50W do ponad 1000W, a są nawet producenci, którzy produkują grzejniki 2000W. Standardowo można przyjąć, że do łazienki z dobrą izolacją i szczelnością okien potrzeba około 120 W mocy na łazienkę o powierzchni 1m2. Wybór mocy zależy między innymi od wielkości łazienki oraz tego, czy grzejnik może służyć również jako suszarka na ręczniki. Należy również zastanowić się, czy w łazience są okna i do jakiego stopnia okna mogą zapobiegać promieniowaniu ciepła na zewnątrz. Wycieki będą wymagały mocniejszych grzejników. Gdy grzejnik na ręczniki jest niewystarczający, w łazience można zainstalować tradycyjny grzejnik płytowy. Do suszenia ręczników wystarczy suszarka 50W, chociaż wysycha szybciej przy 100-150W.
Estetyka grzejnika
W ostatnim czasie grzejnik przekształcił się z niepotrzebnego obowiązkowego elementu wyposażenia łazienki w dekorację o różnorodnych wzorach. Wiele z nich jest szykownych i eleganckich. Ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika łazienkowego jest powłoka malarska oraz zabezpieczenie antykorozyjne, które zapewni estetykę i trwałość grzejnika wystawionego na długotrwałe działanie w wilgotnym środowisku.